Wycieczka do Bobrowej Zagrody – w ramach projektu „Przedszkole na miarę”

W dniu 7 października przedszkolaki z Niepublicznego Przedszkola im. św. św. Cyryla i Metodego w Hajnówce, wyruszyły autokarem w drogę prowadzącą do “Bobrowej Zagrody” w Siemianówce.

Na początku powitali nas właściciele “Bobrowej Zagrody” i zaprosili nas do głównego budynku w którym odbywały się zajęcia. Pierwsze zajęcia dotyczyły całego procesu powstawania chleba “od ziarenka do bochenka”. Gospodarz pokazał dzieciom różne rodzaje zbóż, natomiast Gospodyni pokazała jak po kolei wyrabia się ciasto na chleb. Kolejnym etapem były zajęcia “co można zrobić z mleka”. Dzieci własnoręcznie mogły ubijać masło, przy okazji zobaczyły, że nie jest to taka lekka praca własnoręcznie zrobić masło. Gospodyni pokazała również jak robi się twarożek.  Przedszkolaki własnoręcznie zrobiły świece z wosku pszczelego, które mogły zabrać do domu. Bardzo ciekawą atrakcją był przejazd zaprzęgiem typu bonanza po okolicy. Dzieci mogły podziwiać widoki oraz cieszyć się ciszą i spokojem jaki panuje wśród natury.

Gospodarz pokazał dzieciom kosę i sierp jakim kiedyś koszono zboże, jak układało się je potem w snopki. Następnie był pokaz i próba sił na krosnach oraz obróbka lnu. Nie zabrakło również gier i zabaw – przeciąganie liny, wyścigi na nartach wieloosobowych, wyścigi rydwanów, turniej rzutu do celu, flarowanie oraz „turniej łuczniczy” – indywidualna rywalizacja w strzelaniu z łuku do tarczy.

Zjedliśmy tam również pyszny obiad oraz mogliśmy spróbować wyroby które wcześniej zrobiliśmy: chleb, masło, twarożek, konfitury, bułka drożdżówka, oraz kompot z sezonowych owoców.