Wybuch wulkanu

Czwartek, 28 lutego w naszym przedszkolu minął pod znakiem wulkanu. Starszaki ulepiły z masy solnej miniaturę wulkanu, którą wypełniły zabarwioną na czerwono wodą z dodatkiem sody. Swoje dzieło zaniosły do grupy maluchów, żeby wspólnie obejrzeć wybuch wulkanu spowodowany dodaniem octu. Dzieci dowiedziały się, że powstała piana to bąble napełnione dwutlenkiem węgla, który powstał z reakcji octu (kwasu) z sodą oczyszczoną (zasada). Po południu starszaki czekał kolejny eksperyment. Odwzorowywały w misce model ogniska magmowego, wypełniając ją kamykami, piaskiem i kawałkami świec. Następnie obserwowały co dzieje się z tymi składnikami pod wpływem gorącej wody dolewanej przez nauczyciela. Zauważyły, że kamienie i piasek zostają na dnie, a wosk unosi się na powierzchnię wody, tworząc różne kształty. Przeprowadzone doświadczenia oprócz nauki przez zabawę zapewniły dzieciom moc wrażeń dla wszystkich zmysłów.